Brno

V Brně se vloni prodalo 1 507 nových bytů a lidé za ně utratili přesně 4,94 miliard korun. Ruku v ruce s tím ale šlo i zdražování, byty v Brně během loňského roku podražily o devět procent na necelých 59 tisíc korun za metr čtvereční. Kvůli problémům s povolováním nových staveb a s územním plánováním v Brně se staví málo a bytů je nedostatek. Ceny nemovitostí proto rostou i v roce 2017. Je ale zřejmé, že bydlení nebude zdražovat donekonečna a lidé se po něm začnou ve větší míře poohlížet i mimo město.

Jak vyplývá z analýzy společnosti Trikaya, v aktuální nabídce brněnských developerů se počátkem letošního roku nacházelo zhruba devět set dostupných bytů, z nichž ale téměř polovina byla v té době již rezervována. Volných nových bytů je tedy k dispozici na celé Brno o něco víc než čtyři stovky. Za loňský rok se jich však prodalo více než trojnásobné množství.

"Od roku 2011 se neprovedla jediná změna územního plánu. Současný územní plán v Brně je starý 23 let a většina vhodných ploch pro výstavbu je již vyčerpána. Problémy, které tento stav vyvolá, se bohužel dotknou většiny obyvatel města, nejenom zájemců o nové bydlení," říká Alexej Veselý, ředitel společnosti Trikaya.

Plzeň

Jak ukázala studie developerské společnosti Trigema, relativně vysoký počet prodaných jednotek, více než 400, zaznamenal i Plzeňský kraj. "Západočeská metropole, kde jsme vloni uvedli náš první regionální bytový projekt Chytrého bydlení KLR@Plzeň, hlásí v posledních měsících velký hlad po novém bydlení. Počítáme proto také s tím, že zde většinu bytů vyprodáme ještě před samotným dokončením výstavby," říká Marcel Soural, předseda představenstva společnosti Trigema. Ta však s nabídkou 82 nových bytů budovaných nedaleko centra Plzně není jediným pražským developerem, který se na západ od Prahy vydal. Další společností, která s nabídkou nového bydlení poprvé opustila hranici hlavního města, je Daramis, budující v sousedství Západočeské univerzity rozsáhlý projekt nazvaný Unicity Plzeň. V něm postupně vyroste více než pět set nových bytů. Kromě těchto dvou projektů jsou od léta loňského roku ve výstavbě i Byty Poděbradova, situované v proluce naproti Avalon Business Centra. Za nimi jako investor stojí společnost Pekass.

Bytů jak šafránu

Nejnižší poptávka po nových bytech je v Libereckém, Ústeckém a Moravskoslezském kraji a také na Vysočině. V Libereckém to vloni bylo okolo padesáti prodaných bytů a v ostatních třech krajích vždy jen okolo stovky nových bytů. Pokud se však i v těchto regionech nyní najdou zájemci o nové bydlení, není třeba, aby si zoufali - z projektů aktuálně realizovaných v uvedených krajích za zmínku bezesporu stojí druhá etapa Rezidence Nová Karolina v Ostravě, v Liberci pak Rezidence Park Masarykova, která počítá s výstavbou šesti bytových domů ve třech etapách. První etapa o 43 bytech by měla být dokončena v závěru roku 2018.

Průměrné ceny nového bydlení a jejich vývoj

V průběhu roku 2016 se vysoká poptávka a nedostatek nových bytů v Praze odrazily v rychlém nárůstu nabídkových cen ve všech segmentech rezidenčního trhu. Ten již přesáhl své historické maximum z roku 2008. "Zatím sice není tak prudký, jako byl před krizí, pokračování současného vývoje však může vést k další akceleraci cen. Z našich analýz vyplývá, že nejvíce podražily malometrážní byty v kategorii 2+kk, jejichž průměrná cena vzrostla za rok 2016 o cca 14 procent. Ty totiž ve velkém kupovali nejen zájemci o nové bydlení, ale také investoři. Překotný růst cen je dalším faktorem, který může vést k oslabení rezidenčního trhu a snížení poptávky. Koupě nového bydlení se totiž stane pro řadu lidí příliš nákladnou," říká Denisa Višňovská, partnerka společnosti Lexxus.

Kupující musí sáhnout hlouběji do peněženky také kvůli novele zákona o dani z nabytí nemovitosti, která přenesla od 1. listopadu 2016 roli plátce daně z prodávajícího právě na nabyvatele.

Ke konci loňského roku byla v regionech nejvyšší průměrná cena nového bydlení právě tam, kde byla i vysoká poptávka. V Brně, jak již bylo zmíněno výše, se cena vyšplhala k téměř 59 tisícům korun za metr čtvereční, v Jihomoravském kraji pak více než 52 tisíc, v Plzeňském bezmála 48 tisíc a Středočeském jen mírně pod hranicí 47 tisíc korun za metr čtvereční. V Libereckém kraji se ke konci prosince držela průměrná cena na úrovni přes 26 tisíc korun, na Vysočině okolo 29 tisíc a v Moravskoslezském kraji ve výši zhruba 29 500 korun za metr čtvereční.

"Pro tento rok očekáváme vyšší nárůst průměrné ceny jen tam, kde se zájem o bydlení dlouhodobě udržuje na vysoké úrovni. Přesto to bude spíše jen v jednotkách procent. Na druhou stranu v těch regionech, kde je poptávka nízká, budou tyto ceny stagnovat. Jedná se totiž vesměs o trhy, které jsou v podstatě zamrzlé, a proto zde nelze očekávat jakékoliv větší změny ani letos," dodává Marcel Soural.

Analytici realitní kanceláře Lexxus pak soudí, že změny v hypotečním financování, kdy od podzimu loňského roku se maximální schválený úvěr snížil na 95 procent hodnoty nemovitosti a na jaře roku 2017 klesne na 90 procent, povedou k ochlazení trhu s byty. Předpokládají totiž, že bude nadále pokračovat postupné zpomalování prodeje nemovitostí. "Důvodem k této prognóze je především hrozící odtržení růstu cen bytů od růstu mezd, které jsou určující pro schválení hypotéky. Trh s byty totiž financují ze dvou třetin právě úvěry. Pokud tedy kromě cen vzrostou i úroky, nebude řada kupujících schopna splnit požadavky bank a nedosáhne tak na hypotéku. A z vlastních zdrojů si dnes může nové bydlení pořídit opravdu málokdo," uzavírá Denisa Višňovská.

Zdroj: http://archiv.ihned.cz/c1-65666750-poptavka-po-bytech-je-v-regionech-nejvyssi-na-jizni-morave-a-ve-stredoceskem-kraji-roste-obliba-plzne